Прејди на содржината

Селиште (Одрено)

Координати: 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште-Падина


Местоположба 42°9′00″N 22°10′59″E / 42.15000° СГШ; 22.18306° ИГД / 42.15000; 22.18306
Основни податоци
Место Одрено
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиште-Падинанаселба од доцната антика во атарот на селото Одрено, Македонија. На блага падина со површина од околу 3 хектари, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал (камен, покривни ќерамиди и друго).[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 194. ISBN 9989-649-28-6.