Прејди на содржината

Блидеш (Вржогрнци)

Координати: 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блидеш


Местоположба 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Основни податоци
Место Вржогрнци
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период бронзено време
железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Блидеш археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Вржогрнци. Претставува населба од бронзено време, железно време и доцна антика. На околу 700 м јужно од селото, северно од патот Куманово -Крива Паланка, меѓу Блидешка Река и едно мало поточе се издига висок рид со стрмни падини. Во нивите што се на самиот врв, на површина од околу 150 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси, а се насетуваат и темели од објекти. Веројатно оттука потекнуваат неколкуте бронзени висулци во облик на латинската буква В од железното време што се чуваат во Музеј на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069