Прејди на содржината

Гробишта (Вржогрнци)

Координати: 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Основни податоци
Место Вржогрнци
Општина Ранковце
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробишта археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Вржогрнци. Претставува црква од среден век. Во селските гробишта се наоѓаат остатоци од црква градена со големи делкани блокови.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069