Прејди на содржината

Лиске (Отошница)

Координати: 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиске


Местоположба 42°11′44″N 22°4′49″E / 42.19556° СГШ; 22.08028° ИГД / 42.19556; 22.08028
Основни податоци
Место Отошница
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лискеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Отошница. Претставува населба од доцноантичкото време. Во непосредната близина на селото, во нивата на еден жител, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 200. ISBN 9989649286.