Прејди на содржината

Градиште (Криви Камен)

Координати: 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 42°10′48″N 22°8′24″E / 42.18000° СГШ; 22.14000° ИГД / 42.18000; 22.14000
Основни податоци
Место Криви Камен
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село [[Криви Камен (Кривопаланечко)| Криви Камен

Претставува градиште од доцна антика.

Северно од Кончаревско маало, под ридот Брезовица, на зарамнето плато со доминантна местоположба над селата Радибуш,Осиче,Петралица и Криви Камен, на површина од 200 × 150 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069