Прејди на содржината

Градеж (Опила)

Координати: 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градеж


Местоположба 42°8′34″N 22°8′39″E / 42.14278° СГШ; 22.14417° ИГД / 42.14278; 22.14417
Основни податоци
Место Опила
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градеж археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Опила. Претставува населба од доцноантичко време.

Опис[уреди | уреди извор]

На блага падина покрај Циганска Река, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 198, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069