Прејди на содржината

Бошановце (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошановце


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Бошановцеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува могила од римско време. Во месноста Бошановце има могила која со обработувањето на земјата е во голема мера зарамнета. Откриен е гроб - циста, во кој се најдени железен меч и бронзен накит. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069