Прејди на содржината

Гробишта (Ветуница)

Координати: 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Грамади


Местоположба 42°9′11″N 22°5′3″E / 42.15306° СГШ; 22.08417° ИГД / 42.15306; 22.08417
Основни податоци
Место Ветуница
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробишта - Грамади археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Ветуница. Претставува населба од доцна антика. На просторот од денешните селски гробишта се откриени гробови градени од камени пло-чи - тип циста. Во гробовите се најдени керамички садови кои не се зачувани.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 193, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069