Прејди на содржината

Дубрава (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубрава


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дубраваархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува населба од доцноантичко време. На 2-3 км оддалеченост од селото, на простор од околу 60 х 80 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069