Прејди на содржината

Кутлев Крст (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кутлев Крст


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кутлев Крст или Тумбаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време. На една мала височинка, во нивата на еден жител биле откриени гробови со конструкција од камени плочи, како и повеќе питоси. По површината на нивата се среќаваат драгменти од ќерамички садови и питоси.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија (PDF). II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 200. ISBN 9989649286.