Прејди на содржината

Селиште (П’клиште)

Координати: 42°15′21″N 22°2′53″E / 42.25583° СГШ; 22.04806° ИГД / 42.25583; 22.04806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°15′21″N 22°2′53″E / 42.25583° СГШ; 22.04806° ИГД / 42.25583; 22.04806
Основни податоци
Место П’клиште
Општина Ранковце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брекина археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село П’клиште. Претставува населба од доцноантичкото време. Западно од месноста Бар и јужно од Побиен Камен, на површината на нивите се среќаваат делови од керамички садови, питоци и градежен материјал.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 200, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069