Градиште I и II (Петралица)

Координати: 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште I и II


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште I и II археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува градиште од доцноантичко време. На две ритчиња под Биљино, кои имаат зарамнети платоа, се гледаат остатоци од ѕидови, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069