Прејди на содржината

Селиште (Псача)

Координати: 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°9′59″N 22°12′11″E / 42.16639° СГШ; 22.20306° ИГД / 42.16639; 22.20306
Основни податоци
Место Псача
Општина Ранковце
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Псача. Претставува населба и некропола од римското време.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 201. ISBN 9989649286.