Прејди на содржината

Русалиски Гробишта (Герман)

Координати: 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° СГШ; 22.10306° ИГД / 42.27806; 22.10306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Русалиски Гробишта


Местоположба 42°16′41″N 22°6′11″E / 42.27806° СГШ; 22.10306° ИГД / 42.27806; 22.10306
Основни податоци
Место Герман
Општина Ранковце
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Русалиски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Герман. Претставува средновековна некропола. На зарамнето плато, на левата страна на патот од Герман за П’клиште се откриени гробови со различна насоченост.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 194, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069