Желево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото иселеничко друштво видете тука
Желево
Поглед на Желево
Поглед на Желево
Желево is located in Грција
Желево
Желево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Преспа
Надморска височина 1 151
Географска широчина 40.7667
Географска должина 21.2000
Мрежно место Желево


Желево (денес грчки: Ανταρτικό, Андартико) — македонско населено село во преспанскиот дел на Леринскиот округ, Егејска Македонија. Преименувано е во Андартико со грчката окупација на Егејска Македонија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Желево за време на Првата Светска војна

Откако Грција ја презеде Егејска Македонија терористичка кампања беше започната против староседелското македонско население. Беше започната засилена асимилација на сето негрчко население. Сите цркви со македонски и старословенски инскрипции беа изгорени до темел и беа заменети со грчки. После 1926 година селото беше преименувано во Андартико и на сите населени им беше забрането да зборуваат на македонски јазик. Поради геноцидот од грчката влада голем број од Македонците од селото беа принудени да го напуштаат и да имигрираат во Канада, САД и Австралија. Македонците во селото до ден денес ги демантираат своите права и правото на македонски идентитет.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Народната носија од Желево.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем број Македонци од ова село под притисок од грчката влада и најзиниот геноцид се иселија во западните земји. Во Канада тие ја основаа организацијата Macedonian Human Rights Movement of Canada која се бори за правата на Македонците низ светот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]