Желево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Желево
Ανταρτικό
Поглед на Желево
Поглед на Желево
Желево is located in Грција
Желево
Желево
Местоположба во областа
Желево is located in Преспа (општина)
Желево
Местоположба на Желево во Леринскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°45.32′N 21°12.26′E / 40.75533° СГШ; 21.20433° ИГД / 40.75533; 21.20433Координати: 40°45.32′N 21°12.26′E / 40.75533° СГШ; 21.20433° ИГД / 40.75533; 21.20433
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерински
ОпштинаПреспа
Општ. единицаПреспа
Надм. вис.&100000000000010600000001.060 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно84
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Мреж. местоzhelevo.com

Желево (грчки: Ανταρτικό, Андартико; до 1927 г. Ζέλοβο, Зелово[2]) — село во Преспанско, Егејска Македонија, денес во општината Преспа на Леринскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 84 жители (2011).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Корешта.

Историja[уреди | уреди извор]

Желево за време на Првата Светска војна

Откако Грција ја презеде Егејска Македонија терористичка кампања беше започната против староседелското македонско население. Беше започната засилена асимилација на сето негрчко население. Сите цркви со македонски и старословенски инскрипции беа изгорени до темел и беа заменети со грчки. После 1926 година селото беше преименувано во Андартико и на сите населени им беше забрането да зборуваат на македонски јазик. Поради геноцидот од грчката влада голем број од Македонците од селото беа принудени да го напуштаат и да имигрираат во Канада, САД и Австралија. Македонците во селото до ден денес ги демантираат своите права и правото на македонски идентитет.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Народната носија од Желево.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Голем број Македонци од ова село под притисок од грчката влада и најзиниот геноцид се иселија во западните земји. Во Канада тие ја основаа организацијата Macedonian Human Rights Movement of Canada која се бори за правата на Македонците низ светот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]