Л’нки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Л’нки
Л’нки is located in Грција
Л’нки
Л’нки (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Л‘нки или Ланги, се среќава и без назализација: Л’ки или Л’к[1] (грчки: Μικρολίμνη, Микролимни) е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. со варијантите Л’нги и и Л’г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]