Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Л’нки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Αγίας Παρασκευής
МестоЛ’нки, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXVIII век
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Света Петка (грчки: Αγίας Παρασκευής) — црква во селото Л’нки, Преспанско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во XVIII век и доградувана на запад во XIX век. Претставува еднокорабен храм во поствизантиски стил.

Во 1996 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/26378/758/12-7-1996 - ΦΕΚ 756/Β/27-8-1996“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-18. Посетено на 27 декември 2014.