Шаовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шаовци
Σιάκι
Шаовци is located in Грција
Шаовци
Шаовци
Местоположба во областа
Шаовци is located in Преспа (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Шаовци
Местоположба на Шаовци во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°50′N 21°09′E / 40.833° СГШ; 21.150° ИГД / 40.833; 21.150Координати: 40°50′N 21°09′E / 40.833° СГШ; 21.150° ИГД / 40.833; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Население (1940)
 • Вкупнораселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Шаовци (грчки: Σιάκι, Сјаки) - раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Преспа, во областа Западна Македонија. Со Грчката граѓанска војна селото се распаднало[1].

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Дреново е сместено на самиот пат од селото Р’мби за Герман и грчко-македонската граница.

Демографија[уреди | уреди извор]

На почетокот на XX век според К'нчов селото броело 125 жители, а Милоевиќ наведува 15 албански куќи. Во пописите од 1913 и 1920 година било регистрирано како дел од селото Герман. Во 1924 година Албанците се иселиле во Албанија. По нивното иселување во селото се населиле бегалски семејства од Понд. Во Граѓанската војна селото се распаднало, а по војната жителите се преселиле во селото Герман кое било напуштено од многубројни македонски семејства. Движењето на населениото по години е следното[1]:

  • 1913 - дел од селото Герман
  • 1920 - дел од селото Герман
  • 1928 - 44 жители

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998) (на македонски). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 180. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]