Опаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опаја
Οπάγια
Опаја is located in Грција
Опаја
Опаја
Местоположба во областа
Опаја во рамките на Преспа (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Опаја
Местоположба на Опаја во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°48′N 21°07′E / 40.800° СГШ; 21.117° ИГД / 40.800; 21.117Координати: 40°48′N 21°07′E / 40.800° СГШ; 21.117° ИГД / 40.800; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Општ. единицаШтрково
Надм. вис.&10000000000000993000000993 м
Население (Пред Балканските војни)
 • Вкупнораселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Опаја или Опаа (грчки: Οπάγια, Опаја) — поранешно преспанско село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Преспа, во областа Западна Македонија. Селото се распаднало уште пред Балканските војни заради надојдените води[1].

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Дреново е сместено на североисточниот брег на Малото Преспанско Езеро, меѓу селата Штрково, Медово и Рудари. Селото се наоѓа на надморска висина од 993 м. Атарот на селото влегува во составот на општината Штрково.

Топоними[уреди | уреди извор]

Ова е список на позначајните топоними во Опаја и околината: [2]

Бакојца, Градината, Келепурица, Короите, Корубина, Матица, Маторица, Орман, Патреа Чезма, Перово, Ракидје, Реката, Свети Никола, Сињак, Слого.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се раселило пред Балканските војни заради надојдените води. Неговите жители се преселиле во соседните села Штрково и Рудари[1].

Демографија[уреди | уреди извор]

На почетокот на XX век според К’нчов селото броело 60 жители, а имало 15 македонски куќи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 166.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа : местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 409. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]