Буковик (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буковик (Костурско)
Буковик (Костурско) is located in Грција
Буковик (Костурско)
Буковик (Костурско) (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Буковик е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Буковик е село во Преспа.

Историja[уреди | уреди извор]

Буковик е дислоцирано село. За негова претходна локација се спомнува месноста Старо Буковик на околу 2км југоисточно од денешната. Селото е дислоцирано при крајот на 18ти или почетокот на 19ти век.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2001 година во селото живееле 30 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Буковчани се потомци на следните стари буковски фамилии : Андаровци, Босите, Василевци, Деловци, Јанковци, Костовци, Мечкаровци, Мијо Дупенски, Николовци, Петревци (Дамовци), Поповци (доселени од Трнаа), Секуловци (доселени од Прилеп) и Ташовци.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа.