Бушкани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бушкани
Бушкани is located in Грција
Бушкани
Бушкани
Местоположба во областа
Бушкани во рамките на Преспа (општина)
Бушкани
Местоположба на Бушкани во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°47′N 21°07′E / 40.783° СГШ; 21.117° ИГД / 40.783; 21.117Координати: 40°47′N 21°07′E / 40.783° СГШ; 21.117° ИГД / 40.783; 21.117
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Надм. вис.&10000000000000853000000853 м
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бушкани — некогашно село во Преспанско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Преспа, Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало кај источниот брег на Малото Преспанско Езеро, на надморска висина од околу 853 м. Лежело на 2 км југозпадно од П’пли и 1 км северозападно од Оровник.[1] Во неговиот поранешен атар има месност која продолжува да го носи тоа име.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се сотоело од десетина куќи. напуштено е поради покачување на езерската вода и негово поплавување, при што жителите се преселиле во околните села.[2]. Според Владо Јовановски, ова се случило во периодот пред Балаканските војни[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа : местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 354. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 144. ISBN 9989-9819-6-5.