Бесвина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесвина
Бесвина во рамките на Грција
Бесвина
Бесвина (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Бесвина (на грчки: Σφήκα, Сфика) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Бесвина е село во грчкиот дел на Преспа на малото Преспанско Езеро, во близина со албанската граница. Соседни села се Буковиќ од север, Трнаа и Рулја на исток, Брезница од југ, и Дреново од запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Денес селото е целосно иселено, во минатото било населено со Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Родови во селото биле: Анѓелевци, Близнаковци, Дуковци, Ѓорговци, Иљовци, Каповци, Кољковци, Лавдиниите, Љаковци, Марковци, Ничевци, Поповци, Пауните, Папазовци, Скендеровци, Чолаковци и Шашковци.[1]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]