Прејди на содржината

Бесвина

Координати: 40°42.44′N 21°08.52′E / 40.70733° СГШ; 21.14200° ИГД / 40.70733; 21.14200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесвина
Σφήκα
Бесвина is located in Грција
Бесвина
Бесвина
Местоположба во областа
Бесвина во рамките на Преспа (општина)
Бесвина
Местоположба на Бесвина во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°42.44′N 21°08.52′E / 40.70733° СГШ; 21.14200° ИГД / 40.70733; 21.14200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Надм. вис.&100000000000011740000001.174 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бесвина (грчки: Σφήκα, Сфика, до 1926 г. Μπεσφίνα, Бесфина[1]) — поранешно село во Егејска Македонија, Република Грција, Околија Костур(Νομός Καστοριάς).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Бесвина е село во грчкиот дел на Преспа на Малото Преспанско Езеро, во близина со албанската граница. Соседни села се Буковик од север, Трнаа и Рулја на исток, Брезница од југ, и Дреново од запад.

Топонимија[уреди | уреди извор]

Ова е список на позначајните топоними во Бесвина и околината:[2]

Историја[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Бесвиња се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 55 куќи.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Денес селото е целосно иселено. Во минатото било населено со Македонци.

Родови[уреди | уреди извор]

Родови во селото биле: Анѓелевци, Близнаковци, Дуковци, Ѓорговци, Иљовци, Каповци, Кољковци, Лавдиниите, Љаковци, Марковци, Ничевци, Поповци, Пауните, Папазовци, Скендеровци, Чолаковци и Шашковци.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 342–343. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
  4. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 345. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]