Бостанџиовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бостанџиовци
Бостанџиовци is located in Грција
Бостанџиовци
Бостанџиовци
Местоположба во областа
Бостанџиовци во рамките на Преспа (општина)
Бостанџиовци
Местоположба на Бостанџиовци во општината Преспа и областа Западна Македонија
Координати: 40°50.17′N 21°8.20′E / 40.83617° СГШ; 21.13667° ИГД / 40.83617; 21.13667Координати: 40°50.17′N 21°8.20′E / 40.83617° СГШ; 21.13667° ИГД / 40.83617; 21.13667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаПреспа
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бостанџиовци — поранешно село во Преспанско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Преспа на Леринскиот округ во Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Голема Преспа и денес е маало на Р’мби.

Историја[уреди | уреди извор]

Бостанџиовци било македонско село, кое многу подоцна станало албанско. Се споменува во османлиски дефтер од 1530 г. под името Боштани, хас на падишахот, со 16 христијански семејства и 16 ергени христијани.[1] При крајот на XVIII или почетокот на XIX век власта тука доселила Албанци[2]

Во XIX век Бостанџиовци било албанско село во Долнопреспанската нахија на Битолската каза. За време на Илинденското востание во 1903 г. Бостанџиовци е нападнато од македонски чети. Со време селото станало маало на Р’мби.

За време на Првата балканска војна селото е окупиарно од грчка војска, а по Втората балканска војна Бостанџиовци влегло во состав на Грција.

Во 1924 г. по сила на Лозанскиот договор, населението како муслиманско било принудено да се исели во Албанија, а на негово место се доведени 8 грчки семејства од Кавказ.[3] Со егзодусот на Македонците од Р’мби, овие на овие семејства им бил доделен нивниот имот во главнината на селото.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeni, Harun (септември 2006). Demography and settlement in Paşa Sancağı Sol-Kol Region according to Muhasebe-i Vilayet-i Rumeli Defteri dated 1530 : A Master’s Thesis (PDF). Ankara: Bilkent University. Department of History. стр. 117.
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа : местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 348. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 142. ISBN 9989-9819-6-5.