Р’мби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Р’мби
Λαιμός
Местоположба
Р’мби на карта
Податоци
Округ: Лерин
Население: 299 (2001)
Надм. вис.: 1.058 м
Геог. положба: 40° 49' 60 СГШ
21° 7' 60 ИГД
Пошт. бр.: 530 77
Повик. бр.: 23850-51

Р’мби или Ромби (грчки: Λαιμός) е село во Леринскиот округ, Егејска Македонија. Претставува административен центар на Општина Преспа.