Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Буковик

Координати: 40°44′39.5″N 21°7′32.8″E / 40.744306° СГШ; 21.125778° ИГД / 40.744306; 21.125778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
Aγίας Παρασκευής
Карта
40°44′39.5″N 21°7′32.8″E / 40.744306° СГШ; 21.125778° ИГД / 40.744306; 21.125778
МестоБуковик, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1868
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Света Петка (грчки: Aγίας Παρασκευής) — црква во селото Буковик, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1868 г.[1] Претставува пример за забележителната архитектура и уметност од своето време. Прогласена е за историски споменик и споменик на уметноста во 1987 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 77
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/3735/77/20-2-1987 - ΦΕΚ 283/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 28 февруари 2015.