Желево (иселеничко друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село видете тука

Иселеничкото добротворно братство „Желево“ — иселеничко друштво на Македонците по потекло од селото Желево, Леринско. Друштвото било основано во Торонто, Канада во 1907 г. Подоцна на 1 мај 1921 г. друштвото е преименувано во Спомагателно братство „Желево“. Дејноста на друштвото се одвива во Желевскиот дом (од 1948).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николовски-Катин, Славе (1996). Македонски иселенички паноптикум. Друштво за наука и уметност. ISBN 9989628238.