Прејди на содржината

Горњак (ветер)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Горњак (горски ветар, ноќник, катабатички ветар) е вид на ветар кој во текот на ноќта дува од планинските врвови каде има поле со висок воздушен притисок, кон поле со низок притисок, кое се наоѓа во долините.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дуциќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград