Џамија Ортаќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ортаќој
Büyük Mecidiye Camii
Istanbul asv2020-02 img60 Ortaköy Mosque.jpg
Џамијата Ортаќој
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностИслам
ЕпархијаОртаќој
Осветен1854
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1856
Особености
Минариња1

Џамијата Ортаќој (турски: Büyük Mecidiye Camii) е џамија која се наоѓа во Истанбул, Турција. Во превод оваа џамија се нарекува и Големата џамија на Султан Абдул Меџит I. Се наоѓа во реонот Ортаќој во близина на Босфорот. Џамијата била изградена во 18 век.