Шловренц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шловренц
Šlovrenc
Шловренц is located in Slovenia
Шловренц
Шловренц
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′41.1″N 13°30′52.9″E / 46.011417° СГШ; 13.514694° ИГД / 46.011417; 13.514694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,11 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000145800000145,8 м
Население (2020)
 • Вкупно102
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Шловренц (словенечки: Šlovrenc) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.