Брег кај Голо Брдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег кај Голо Брдо
Breg pri Golem Brdu
Брег кај Голо Брдо is located in Slovenia
Брег кај Голо Брдо
Брег кај Голо Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′57″N 13°29′51.1″E / 46.04917° СГШ; 13.497528° ИГД / 46.04917; 13.497528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,09 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184900000184,9 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Брег кај Голо Брдо (словенечки: Breg pri Golem Brdu) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.