Брдице кај Небло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брдице кај Небло
Brdice pri Neblem
Брдице кај Небло is located in Slovenia
Брдице кај Небло
Брдице кај Небло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′22″N 13°30′29.2″E / 46.00611° СГШ; 13.508111° ИГД / 46.00611; 13.508111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,62 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000128199999128,2 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Брдице кај Небло (словенечки: Brdice pri Neblem) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.