Ведријан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведријан
Vedrijan
Skyline of Ведријан
Ведријан is located in Slovenia
Ведријан
Ведријан
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′52.8″N 13°32′33″E / 46.014667° СГШ; 13.54250° ИГД / 46.014667; 13.54250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,78 км2 (0,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000247599999247,6 м
Население (2020)
 • Вкупно177
 • Густина99/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Ведријан (словенечки: Vedrijan) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.