Прејди на содржината

Брезовк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовк
Brezovk
Брезовк is located in Slovenia
Брезовк
Брезовк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′48.7″N 13°32′29.5″E / 46.046861° СГШ; 13.541528° ИГД / 46.046861; 13.541528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000313500000313,5 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина4,5/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Брезовк (словенечки: Brezovk) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.