Виполже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виполже
Vipolže
Поглед на Виполже
Виполже is located in Slovenia
Виполже
Виполже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′34.5″N 13°32′13.8″E / 45.976250° СГШ; 13.537167° ИГД / 45.976250; 13.537167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,23 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000126700000126,7 м
Население (2020)
 • Вкупно428
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Виполже (словенечки: Vipolže) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.