Брдице кај Кожбана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брдице кај Кожбана
Brdice pri Kožbani
Брдице кај Кожбана is located in Slovenia
Брдице кај Кожбана
Брдице кај Кожбана
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′53.3″N 13°32′9.4″E / 46.048139° СГШ; 13.535944° ИГД / 46.048139; 13.535944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,86 км2 (0,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000320800000320,8 м
Население (2020)
 • Вкупно22
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Брдице кај Кожбана (словенечки: Brdice pri Kožbani) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.