Зали Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зали Брег
Zali Breg
Зали Брег is located in Slovenia
Зали Брег
Зали Брег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′17.6″N 13°32′14.8″E / 46.004889° СГШ; 13.537444° ИГД / 46.004889; 13.537444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000157800000157,8 м
Население (2020)
 • Вкупно73
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Зали Брег (словенечки: Zali Breg) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.