Хлевник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хлевник
Hlevnik
Хлевник is located in Slovenia
Хлевник
Хлевник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′41.5″N 13°30′37.8″E / 46.028194° СГШ; 13.510500° ИГД / 46.028194; 13.510500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,79 км2 (0,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000170699999170,7 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Хлевник (словенечки: Hlevnik) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.