Голо Брдо (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голо Брдо
Golo Brdo
Поглед на Голо Брдо
Голо Брдо is located in Slovenia
Голо Брдо
Голо Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′23.7″N 13°29′59.7″E / 46.056583° СГШ; 13.499917° ИГД / 46.056583; 13.499917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,07 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000132599999132,6 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Голо Брдо (словенечки: Golo Brdo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.