Доброво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доброво
Dobrovo
Поглед на Доброво
Грб на Доброво
Доброво is located in Slovenia
Доброво
Доброво
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′56.1″N 13°31′46.6″E / 45.998917° СГШ; 13.529611° ИГД / 45.998917; 13.529611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,16 км2 (0,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000122700000122,7 м
Население (2020)
 • Вкупно334
 • Густина290/км2 (750/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Доброво (словенечки: Dobrovo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Населбата е центар на општината Брда. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.