Хум (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хум
Hum
Skyline of Хум
Хум is located in Slovenia
Хум
Хум
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′42.3″N 13°34′55.2″E / 45.995083° СГШ; 13.582000° ИГД / 45.995083; 13.582000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,86 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196800000196,8 м
Население (2020)
 • Вкупно317
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Хум (словенечки: Hum) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.