Којско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Којско
Kojsko
Skyline of Којско
Којско is located in Slovenia
Којско
Којско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′19″N 13°34′37.1″E / 46.00528° СГШ; 13.576972° ИГД / 46.00528; 13.576972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,47 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269300000269,3 м
Население (2020)
 • Вкупно258
 • Густина180/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Којско (словенечки: Kojsko) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.