Плешиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плешиво
Plešivo
Плешиво is located in Slovenia
Плешиво
Плешиво
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′56″N 13°30′15.7″E / 45.98222° СГШ; 13.504361° ИГД / 45.98222; 13.504361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,28 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000123500000123,5 м
Население (2020)
 • Вкупно220
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Плешиво (словенечки: Plešivo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.