Слапник (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слапник
Slapnik
Поглед на Слапник
Слапник is located in Slovenia
Слапник
Слапник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′36.9″N 13°33′9.3″E / 46.043583° СГШ; 13.552583° ИГД / 46.043583; 13.552583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000359699999359,7 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Слапник (словенечки: Slapnik) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.