Биљана (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биљана
Biljana
Skyline of Биљана
Биљана is located in Slovenia
Биљана
Биљана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′50.9″N 13°32′6.7″E / 45.997472° СГШ; 13.535194° ИГД / 45.997472; 13.535194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,46 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165400000165,4 м
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Биљана (словенечки: Biljana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.