Шмартно (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмартно
Šmartno
Поглед на Шмартно
Шмартно is located in Slovenia
Шмартно
Шмартно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′20.4″N 13°33′22.2″E / 46.005667° СГШ; 13.556167° ИГД / 46.005667; 13.556167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000259100000259,1 м
Население (2020)
 • Вкупно198
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5211

Шмартно (словенечки: Šmartno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.