Медана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медана
Medana
Поглед на Медана
Медана is located in Slovenia
Медана
Медана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′6.5″N 13°31′17.2″E / 45.985139° СГШ; 13.521444° ИГД / 45.985139; 13.521444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000184400000184,4 м
Население (2020)
 • Вкупно211
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Медана (словенечки: Medana) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.