Вишњевик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишњевик
Višnjevik
Вишњевик is located in Slovenia
Вишњевик
Вишњевик
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′13.3″N 13°31′52.5″E / 46.020361° СГШ; 13.531250° ИГД / 46.020361; 13.531250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,39 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000237199999237,2 м
Население (2020)
 • Вкупно152
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Вишњевик (словенечки: Višnjevik) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.