Хрушевље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрушевље
Hruševlje
Skyline of Хрушевље
Хрушевље is located in Slovenia
Хрушевље
Хрушевље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′57.5″N 13°30′15.3″E / 46.015972° СГШ; 13.504250° ИГД / 46.015972; 13.504250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна1,76 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000132800000132,8 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Хрушевље (словенечки: Hruševlje) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.