Прејди на содржината

Красно (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Красно
Krasno
Поглед на Красно
Красно is located in Slovenia
Красно
Красно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′25.7″N 13°33′15.8″E / 46.023806° СГШ; 13.554389° ИГД / 46.023806; 13.554389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна2,53 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000265500000265,5 м
Население (2020)
 • Вкупно99
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Красно (словенечки: Krasno) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.