Бело (Брда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бело
Belo
Поглед на Бело
Бело is located in Slovenia
Бело
Бело
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′57″N 13°31′46.6″E / 46.03250° СГШ; 13.529611° ИГД / 46.03250; 13.529611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБрда
Површина
 • Вкупна0,57 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200199999200,2 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5212

Бело (словенечки: Belo) — населба во Општина Брда во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.